Home / Fixed Inductors / CTDSS0805F-101K
CTDSS0805F-101K
Central Technologies
Product No:
CTDSS0805F-101K
Description:
100UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTDSS0805F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 796kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Current Rating (Amps) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7.5MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz