Home / Fixed Inductors / CTDSS0805F-102K
CTDSS0805F-102K
Central Technologies
Product No:
CTDSS0805F-102K
Description:
1000UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
Type -
Series CTDSS0805F
Features -
Q @ Freq 35 @ 252kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 1 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 5Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2.2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz