Home / Fixed Inductors / CTDSS0805F-121K
CTDSS0805F-121K
Central Technologies
Product No:
CTDSS0805F-121K
Description:
120UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Type -
Series CTDSS0805F
Features -
Q @ Freq 42 @ 796kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 120 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 750mOhm Max
Current Rating (Amps) 450 mA
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz