Home / Fixed Inductors / CTDSS0805F-150M
CTDSS0805F-150M
Central Technologies
Product No:
CTDSS0805F-150M
Description:
15UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Type -
Series CTDSS0805F
Features -
Q @ Freq 40 @ 2.52MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 15 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 22MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz