Home / Fixed Inductors / CTDSS1005F-155K
CTDSS1005F-155K
Central Technologies
Product No:
CTDSS1005F-155K
Description:
1500UH SMD SHIELDED PWR INDUCTOR
Type -
Series CTDSS1005F
Features -
Q @ Freq 53 @ 252kHz
Shielding Shielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.5 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 5.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz