CTDT1608CF-334
Central Technologies
Product No:
CTDT1608CF-334
Description:
330UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3750
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type -
Series CTDT1608F
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 330 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.259" L x 0.175" W (6.58mm x 4.45mm)
DC Resistance (DCR) 2.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz