CTDT3316PF-103
Central Technologies
Product No:
CTDT3316PF-103
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
10UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTDT3316F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
DC Resistance (DCR) 55mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 35MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz