CTGS137F-560K
Central Technologies
Product No:
CTGS137F-560K
Description:
56UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 22 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 56 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
DC Resistance (DCR) 95mOhm
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7.2MHz
Current - Saturation (Isat) 3.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz