CTGS137F-6R8M
Central Technologies
Product No:
CTGS137F-6R8M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
6.8UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTGS137F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 24 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
DC Resistance (DCR) 17mOhm
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 26MHz
Current - Saturation (Isat) 10.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz