CTGS137F-8R2M
Central Technologies
Product No:
CTGS137F-8R2M
Description:
8.2UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 24 @ 7.96MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
DC Resistance (DCR) 19mOhm
Current Rating (Amps) 5.8 A
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 24MHz
Current - Saturation (Isat) 9.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz