CTGS32F-181K
Central Technologies
Product No:
CTGS32F-181K
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
180UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTGS32F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 45 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 180 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
DC Resistance (DCR) 5Ohm Max
Current Rating (Amps) 185 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 8.5MHz
Current - Saturation (Isat) 210mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz