CTGS32F-271K
Central Technologies
Product No:
CTGS32F-271K
Description:
270UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Features -
Q @ Freq 45 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
DC Resistance (DCR) 8.6Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 7MHz
Current - Saturation (Isat) 170mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz