CTGS53F-100M
Central Technologies
Product No:
CTGS53F-100M
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
10UH SMD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTGS53F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.177" W (5.00mm x 4.50mm)
DC Resistance (DCR) 130mOhm Max
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 30MHz
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz