CTGS53F-271K
Central Technologies
Product No:
CTGS53F-271K
Description:
2700UH SMD POWER INDUCTOR
Type Wirewound
Series CTGS53F
Features -
Q @ Freq 35 @ 796kHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.197" L x 0.177" W (5.00mm x 4.50mm)
DC Resistance (DCR) 2.9Ohm Max
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 5.7MHz
Current - Saturation (Isat) 230mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz