CTGS54F-3R9M
Central Technologies
Product No:
CTGS54F-3R9M
Description:
3.9UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Type Wirewound
Series CTGS54F
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.9 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.9 A
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz