CTGS73F-100L
Central Technologies
Product No:
CTGS73F-100L
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
10UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTGS73F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±15%
Inductance 10 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 80mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.44 A
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz