CTGS73F-101M
Central Technologies
Product No:
CTGS73F-101M
Description:
100UH SMD UNSHLD POWER INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 100 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
DC Resistance (DCR) 480mOhm Max
Current Rating (Amps) 510 mA
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -30°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz