CTGSR74BF-101L
Central Technologies
Product No:
CTGSR74BF-101L
Manufacturer:
Central Technologies
Description:
100UH SMD SHIELDED POWR INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTGSR74BF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±15%
Inductance 100 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.321" L x 0.289" W (8.15mm x 7.35mm)
DC Resistance (DCR) 490mOhm Max
Current Rating (Amps) 550 mA
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz