CTGSR74BF-270N
Central Technologies
Product No:
CTGSR74BF-270N
Description:
27UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 27 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.321" L x 0.289" W (8.15mm x 7.35mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.06 A
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz