CTH6EF-120K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-120K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
12UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTH6F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 12 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.4 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 17MHz
Current - Saturation (Isat) 880mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz