CTH6EF-150K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-150K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
15UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1240
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTH6F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.2 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 13MHz
Current - Saturation (Isat) 790mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz