CTH6EF-180K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-180K
Description:
18UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 10MHz
Current - Saturation (Isat) 710mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz