CTH6EF-1R5K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-1R5K
Description:
1.5UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5996
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.5 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.1 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 160MHz
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz