CTH6EF-682K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-682K
Description:
6800UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 6.8 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 58Ohm Max
Current Rating (Amps) 59 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 360kHz
Current - Saturation (Isat) 36mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz