CTH6EF-821K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-821K
Description:
820UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 820 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 7.1Ohm Max
Current Rating (Amps) 170 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 1.1MHz
Current - Saturation (Isat) 100mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz