CTH6EF-8R2K
Central Technologies
Product No:
CTH6EF-8R2K
Description:
8.2UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.160" Dia x 0.500" L (4.06mm x 12.70mm)
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 32MHz
Current - Saturation (Isat) 1.1A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz