CTH6VF-102K
Central Technologies
Product No:
CTH6VF-102K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
1000UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTH6F
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 7.9Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 95mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz