CTH6VF-2R7K
Central Technologies
Product No:
CTH6VF-2R7K
Description:
2.7UH MINI AXL P-LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.138" Dia x 0.394" L (3.50mm x 10.00mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.5 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 120MHz
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz