CTH7F-101K
Central Technologies
Product No:
CTH7F-101K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 330
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTH7F
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 630 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz