CTH7F-122K
Central Technologies
Product No:
CTH7F-122K
Description:
1200UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Payment:
In Stock : 20
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.2 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)
DC Resistance (DCR) 2.7Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 350mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz