CTH7F-183K
Central Technologies
Product No:
CTH7F-183K
Description:
18000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Payment:
In Stock : 934
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 18 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)
DC Resistance (DCR) 48Ohm Max
Current Rating (Amps) 40 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 220kHz
Current - Saturation (Isat) 90mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz