CTH7F-272K
Central Technologies
Product No:
CTH7F-272K
Description:
2700UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Payment:
In Stock : 5
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 2.7 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)
DC Resistance (DCR) 5.4Ohm Max
Current Rating (Amps) 130 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 650kHz
Current - Saturation (Isat) 240mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz