CTH7F-6R8K
Central Technologies
Product No:
CTH7F-6R8K
Package:
Axial
Description:
6.8UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTH7F
Package Tape & Reel (TR)
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.290" Dia x 0.602" L (7.37mm x 15.30mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 25MHz
Current - Saturation (Isat) 5.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz