CTH7RF-151K
Central Technologies
Product No:
CTH7RF-151K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
150UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTH7RF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 150 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.300" Dia (7.62mm)
DC Resistance (DCR) 340mOhm Max
Current Rating (Amps) 510 mA
Height - Seated (Max) 0.567" (14.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz