CTH7RF-153K
Central Technologies
Product No:
CTH7RF-153K
Description:
15000UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.300" Dia (7.62mm)
DC Resistance (DCR) 43Ohm Max
Current Rating (Amps) 40 mA
Height - Seated (Max) 0.567" (14.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 300kHz
Current - Saturation (Isat) 100mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz