CTH7VF-182K
Central Technologies
Product No:
CTH7VF-182K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
1800UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTH7VF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 1.8 mH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.270" Dia x 0.602" L (6.85mm x 15.30mm)
DC Resistance (DCR) 4Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 670kHz
Current - Saturation (Isat) 290mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz