CTH8F-121K
Central Technologies
Product No:
CTH8F-121K
Description:
120UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 120 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
DC Resistance (DCR) 113mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 2.54A
Inductance Frequency - Test 1 kHz