CTH8F-561K
Central Technologies
Product No:
CTH8F-561K
Description:
560UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Payment:
In Stock : 876
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 560 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
DC Resistance (DCR) 420mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 1.17A
Inductance Frequency - Test 1 kHz