CTH8HCF-223K
Central Technologies
Product No:
CTH8HCF-223K
Description:
22000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 22 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.550" Dia x 1.000" L (13.97mm x 25.40mm)
DC Resistance (DCR) 13Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 390mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz