CTH8RF-100K
Central Technologies
Product No:
CTH8RF-100K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Radial
Batch:
Datasheet:
Description:
10UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTH8RF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 10 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.469" Dia (11.90mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 20MHz
Current - Saturation (Isat) 8.7A
Inductance Frequency - Test 1 kHz