CTH8RF-101K
Central Technologies
Product No:
CTH8RF-101K
Description:
100UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 228
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.469" Dia (11.90mm)
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz