CTH8RF-472K
Central Technologies
Product No:
CTH8RF-472K
Description:
4700UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 4.7 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.469" Dia (11.90mm)
DC Resistance (DCR) 3.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 400 mA
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 500kHz
Current - Saturation (Isat) 390mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz