CTH8RF-560K
Central Technologies
Product No:
CTH8RF-560K
Description:
56UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 56 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.469" Dia (11.90mm)
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.2 A
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 6MHz
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz