CTH8RF-561K
Central Technologies
Product No:
CTH8RF-561K
Package:
Radial
Description:
560UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Central Technologies
Type -
Series CTH8RF
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 560 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.469" Dia (11.90mm)
DC Resistance (DCR) 420mOhm Max
Current Rating (Amps) 1 A
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Radial
Frequency - Self Resonant 1MHz
Current - Saturation (Isat) 1.2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz