CTH8VF-101K
Central Technologies
Product No:
CTH8VF-101K
Manufacturer:
Central Technologies
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
100UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
User Guide
Mfr Central Technologies
Type Wirewound
Series CTH8VF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 100 µH
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia x 0.898" L (11.40mm x 22.80mm)
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 3MHz
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 1 kHz