CTH8VF-153K
Central Technologies
Product No:
CTH8VF-153K
Description:
15000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 15 mH
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia x 0.898" L (11.40mm x 22.80mm)
DC Resistance (DCR) 11Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 300kHz
Current - Saturation (Isat) 230mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz