CTH8VF-271K
Central Technologies
Product No:
CTH8VF-271K
Description:
270UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 270 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia x 0.898" L (11.40mm x 22.80mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.6 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 2MHz
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 1 kHz