CTH8VF-820K
Central Technologies
Product No:
CTH8VF-820K
Description:
82UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 82 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia x 0.898" L (11.40mm x 22.80mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 4MHz
Current - Saturation (Isat) 3.1A
Inductance Frequency - Test 1 kHz