CTH8VF-8R2K
Central Technologies
Product No:
CTH8VF-8R2K
Description:
8.2UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.449" Dia x 0.898" L (11.40mm x 22.80mm)
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Frequency - Self Resonant 23MHz
Current - Saturation (Isat) 9.9A
Inductance Frequency - Test 1 kHz