Home / Fixed Inductors / CTHC1210SF-820M
CTHC1210SF-820M
Central Technologies
Product No:
CTHC1210SF-820M
Package:
1210
Description:
SMD FER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Type Drum Core, Wirewound
Series CTHC1210SF
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 82 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 8.71Ohm Max
Current Rating (Amps) 80 mA
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant 10MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz